Dalekie obserwacje z Varso Tower w Warszawie [114 km]

Varso Tower to najwyższy budynek w Warszawie i całej Unii Europejskiej, który razem ze znajdującą się na nim iglicą osiąga wysokość 310 metrów. Wyraźnie góruje nad centrum stolicy, dominując w jej panoramie. Widać go gołym okiem z odległości kilkudziesięciu kilometrów, a nocą zainstalowane na nim światła można dostrzec nawet z Gór Świętokrzyskich.
Na dachu położonym 230 m nad ziemią znajduje się taras widokowy – jest to dwukrotnie wyżej niż 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki. Jeszcze zanim ukończono budowę, sprawdziłem, jakie obiekty powinny być z niego widoczne, wykonując liczne symulacje i obliczenia. Były one bardzo obiecujące, dając nadzieję na rekordowo dalekie widoki z Warszawy i całego województwa mazowieckiego. Wtedy najdalszym obiektem widocznym z Warszawy, którego zdjęcia można było znaleźć w internecie, była Elektrownia Kozienice odległa o ok. 70 km. Po tegorocznej (2023 r.) serii udanych obserwacji stolicy z daleka przyszedł czas, aby wybrać się na Varso. Obecnie taras widokowy nie jeszcze oficjalnie udostępniony, wejście było możliwe dzięki pozwoleniu administracji budynku i firmy HB Reavis, za co bardzo dziękujemy.
Przechodzący przez Polskę 2 czerwca 2023 r. chłodny front atmosferyczny dawał nadzieję na poprawę przejrzystości powietrza, co potwierdzały prognozy. Na miejscu okazało się, że po przejściu frontu utrzymuje się lekkie zamglenie, ale pomimo tego było widać większość możliwych do zobaczenia obiektów. A widać naprawdę wiele – jak się okazuje, z Warszawy można zobaczyć nawet Łódź i Płock, a dokładnie kominy znajdujące się w tych miastach. Co więcej, widoczne są takie miasta, jak Skierniewice, Żyrardów, Wyszków, a także wiele innych obiektów oddalonych o dziesiątki kilometrów.
Zdjęcia z dachu Varso robiłem razem z Pawłem Kłakiem, którego fotografie znajdują się na stronie dalekiewidoki.pl.

Tak wygląda Varso Tower:

Co widać z Varso Tower? Z góry rozpościera się rozległy widok we wszystkich kierunkach. Widać stąd praktycznie całą Warszawę.

Na dłuższej ogniskowej obiektywu ładnie prezentuje się Stare Miasto i Wisła w okolicach mostu Siekierkowskiego. Niecałe pół kilometra od Varso znajduje się Pałac Kultury i Nauki, na którym w powiększeniu ujrzymy ludzi na tarasie widokowym. Szczyt iglicy PKiN wystaje minimalnie nad horyzont – znajduje się kilka metrów wyżej niż dach Varso Tower, natomiast taras na 30. piętrze jest dokładnie o 116 m niżej.

 

Przejdźmy do tego, co można zobaczyć w oddali na horyzoncie.

Mapa przedstawia obiekty, które udało się sfotografować.

Komin elektrociepłowni EC-4 w Łodzi oddalony o 113,6 km jest na chwilę obecną najdalszym obiektem naziemnym widzianym z Warszawy. W standardowych warunkach atmosferycznych nie da się dostrzec bardziej odległego obiektu z tarasu Varso. Znajduje się on na Widzewie w południowo-wschodniej części Łodzi, mierzy 264 metry wysokości i jest najwyższą budowlą w tym mieście. Kierunek obserwacji wyznaczają Aleje Jerozolimskie, a dokładnie ich najdalszy odcinek widoczny w kierunku zachodnim.

Widok z Varso Tower w kierunku Łodzi
Widok w kierunku południowo-zachodnim. Na dole po prawej widać Al. Jerozolimskie, nad którymi na horyzoncie widoczny jest komin w Łodzi.
Komin EC-4 w Łodzi i turbina wiatrowa w Bonarowie (fot. Paweł Kłak)
Komin EC-4 w Łodzi i turbina wiatrowa w Bonarowie (fot. Paweł Kłak)

W tym kierunku widać także zabudowania Skierniewic (ok. 63–66 km), Żyrardowa (ok. 43 km), Grodziska Mazowieckiego (ok. 30 km) i Pruszkowa (ok. 15 km) – oznacza to, że z bloków w tych miastach można zobaczyć warszawskie wieżowce. Na horyzoncie po lewej stronie łódzkiego komina znajduje się Farma Wiatrowa Słupia (ok. 80 km), a obok wystaje oddalony o 85 km las w okolicach Rogowa.
Na prawo od Skierniewic stoi maszt Radiowego Ośrodka Nadawczego Skierniewice/Bartniki (57,5 km).

Panorama z Varso Tower w kierunku Łodzi i Skierniewic
Panorama na południowy zachód z oznaczeniami obiektów i miast

Przyjrzyjmy się nieco bliżej wybranym fragmentom tej panoramy. Na prawo od łódzkiego komina widać kominy i bloki w Skierniewicach. Jest to prawdopodobnie najdalsze miasto, z którego można zobaczyć Warszawę w typowych warunkach w dzień. Ze względu na kąt padania światła słonecznego na poniższej panoramie widać tylko niektóre bloki.

Panorama Skierniewic z Varso Tower
Panorama Skierniewic (ok. 63–66 km)

Z kolei po lewej stronie łódzkiego komina znajduje się Farma Wiatrowa Słupia (ok. 80 km). Obok wiatraków wystaje oddalony o 85 km las w okolicach Rogowa.

Farma Wiatrowa Słupia (max. 80,4 km) i las k. Rogowa (85 km) widziane z Varso Tower
Farma Wiatrowa Słupia (max. 80,4 km) i las k. Rogowa (85 km)
Panorama Farmy Wiatrowej Słupia z Varso Tower
Panorama Farmy Wiatrowej Słupia – widocznych jest kilkanaście turbin (najlepiej oglądać w powiększeniu)
Skierujmy teraz wzrok na północny zachód – daleko ponad lasami Puszczy Kampinoskiej widać dwa kominy rafinerii w Płocku, a na prawo od nich kłębi się obłok kondensacyjny pochodzący z kolejnego, niższego komina, który jest schowany za lasem. Odległość sięga 98,7 km. Nieco dalej w prawo wznoszą się dwie turbiny wiatrowe w miejscowości Małoszewo (77,7 km). Po lewej stronie, trochę dalej od azymutu kominów, widnieje komin byłej cukrowni w Małej Wsi (66,2 km).
Dobrym punktem orientacyjnym jest wieżowiec Warsaw Spire z charakterystycznymi dwiema iglicami – Płock znajduje się po jego prawej stronie.Kominy rafinerii w Płocku i turbiny wiatrowe w Małoszewie widziane z Varso TowerKominy rafinerii w Płocku i komin w Małej Wsi - panorama z Varso Tower

Pomiędzy Łodzią a Płockiem widać najwyższy punkt Łowicza, jakim jest wieża radiowa przy ul. Seminaryjnej (73,1 km).
Wieża radiowa w Łowiczu widziana z Varso Tower

Wieża radiowa w Łowiczu widziana z Varso Tower - zbliżenie

Na prawo od Płocka wznoszą się turbiny wiatrowe w miejscowościach WoźnikiCzerniewo, do których odległość sięga 83,7 km.

Turbiny wiatrowe w Woźnikach i Czerniewie - widok z Varso Tower (fot. Paweł Kłak)
Turbiny wiatrowe w Woźnikach i Czerniewie (fot. Paweł Kłak)

Nad wschodnim skrajem Puszczy Kampinoskiej ujrzymy taki oto widok – komin elektrociepłowni w Płońsku (61,1 km), obok po prawej turbina wiatrowa w Witkowie k. Raciąża (83,6 km), a po lewej wiatraki w Poczerninie (52,5 km).Widok z Varso Tower w stronę Płońska i RaciążaWidok z Varso Tower na komin PEC w Płońsku, elektrownie wiatrowe w Witkowie k. Raciąża i w Poczerninie

Niecałe 9 stopni dalej w prawo wznosi się komin Cukrowni Glinojeck (84,2 km) oraz turbiny wiatrowe w miejscowościach BieleWycinki (60,2–60,9 km).

Komin Cukrowni Glinojeck widziany z Varso Tower

Na północnym wschodzie widać Wyszków, z wyraźnie rzucającym się w oczy kominem ciepłowni (51,9 km).

Wyszków widziany z Varso Tower
Wyszków, bliżej widoczne są kościoły w Dąbrówce, Radzyminie oraz Marki

Na wschodnim horyzoncie wzrok przykuwa Farma Wiatrowa Korytnica – aż 39 potężnych turbin o wysokości 180-195 m, położonych na zachód i południe od Węgrowa (53,2–65,1 km).

Farma Wiatrowa Korytnica k. Węgrowa - panorama z Varso Tower
Farma Wiatrowa Korytnica k. Węgrowa – odległość od 53,2 do 65,1 km

Południowy wschód – tu wyróżnia się komin w Karczewie (24,9 km). Po jego prawej stronie wyłania się fragment Wisły w okolicy ujścia Świdra, a dalej kościół w Osiecku (40,8 km). Tuż obok kościoła powinien pokazać się maszt RTCN Ryki oddalony o ponad 94 km, jednak tym razem nie był widoczny.

Karczew, Osieck i Wisła w okolicy ujścia Świdra - widok z Varso Tower
Karczew, Osieck i Wisła w okolicy ujścia Świdra

Następnie natrafiamy na turbinę wiatrową w miejscowości Sokół pomiędzy Garwolinem a Dęblinem (70,6 km).

Elektrownia Kozienice jest najlepiej widocznym obiektem położonym ponad 50 km od Warszawy. Gołym okiem widać ogromną chłodnię kominową o wysokości 185 m i szerokości u podstawy 146 m oraz kilka sąsiednich kominów, a wrażenie wielkości obiektu potęgują unoszące się nad kominami obłoki kondensacyjne. Najdalszy komin widoczny na zdjęciu znajduje w odległości 69,9 km. Około 400 m dalej stoi najwyższy (200 m) komin elektrowni, ale patrząc od strony Varso znajduje się dokładnie za chłodnią kominową i zasłaniał go obłok skroplonej pary.

Szerszy kadr – Elektrownia Kozienice na horyzoncie po prawej, w dole Mokotów

Po lewej stronie elektrowni widnieją trzy wieże zamku w Czersku (34,1 km), a nieco bliżej zabudowania Góry Kalwarii.

Zamek w Czersku i Góra Kalwaria, widok z Varso Tower
Zamek w Czersku i Góra Kalwaria

Na południu można dostrzec cztery turbiny wiatrowe koło Jedlińska niedaleko Radomia (odległość do 79,1 km).

Turbiny wiatrowe w okolicach Jedlińska k. Radomia - widok z Varso Tower
Turbiny wiatrowe w okolicach Jedlińska k. Radomia (odległość do 79,1 km)

Przegląd horyzontu kończymy, wracając do kierunku południowo-zachodniego. Widoczne są industrialne zabudowania Mszczonowa razem z dwiema turbinami wiatrowymi (42,5 km), a w tle farma wiatrowa koło Wysokienic na zachód od Rawy Mazowieckiej.

Widok w kierunku Mszczonowa z Varso Tower
Przemysłowe zabudowania Mszczonowa wraz z 2 turbinami wiatrowymi (42,5 km), a w tle farma wiatrowa koło Wysokienic – na zdjęciu widać 5 turbin, odległość do najdalszej wynosi 75,8 km

To nie wszystko, co można zobaczyć na horyzoncie z Varso. Wspomniany front atmosferyczny nie zdążył odsunąć się wystarczająco daleko na południe, dlatego w tym kierunku widzialność powyżej 80 km była gorsza. W lepszych warunkach powinny być widoczne maszty radiowo-telewizyjne w Rykach (94,6 km) oraz Kozłowcu koło Przysuchy (101,1 km).

Widoczne obiekty zostały precyzyjnie zidentyfikowane na podstawie ich położenia względem siebie bądź ich azymutów. Metoda z azymutami została opisana na przykładzie Warszawy z Gór Świętokrzyskich.

Na koniec kilka podstawowych informacji o obserwacji.

Miejsce obserwacji: dach Varso Tower w Warszawie – wysokość 230 m (344 m n.p.m.)
Widoczne obiekty i odległość:

 • komin elektrociepłowni EC-4 w Łodzi 113,6 km
 • kominy rafinerii w Płocku 98,7 km
 • komin Cukrowni Glinojeck 84,2 km
 • wieża radiowa w Łowiczu 73,1 km
 • Elektrownia Kozienice 69,9 km
 • Skierniewice ok. 63-66 km
 • komin PEC w Płońsku 61,1 km
 • maszt RON Skierniewice/Bartniki 57,5 km
 • Wyszków ok. 52 km
 • Żyrardów ok. 43 km
 • zamek w Czersku 34,1 km

Elektrownie wiatrowe w okolicach miejscowości:

 • Bonarów k. Rogowa 85 km
 • Czerniewo i Woźniki k. Płocka 83,7 km
 • Witkowo k. Raciąża 83,6 km
 • Słupia k. Rogowa 80,4 km
 • Jedlińsk k. Radomia 79,1 km
 • Małoszewo k. Płocka 77,7 km
 • Wysokienice k. Rawy Mazowieckiej 75,8 km
 • Sokół k. Garwolina 70,6 km
 • Korytnica k. Węgrowa 65,1 km
 • Wycinki k. Płońska 60,8 km
 • Poczernin k. Płońska 52,5 km
 • Mszczonów 42,5 km

Data: 02.06.2023, godz. 17:20 – 19:35
Autorzy: Łukasz Wawrzyszko, Paweł Kłak
Aparat: Canon 77D + Tamron 150-600 mm G2 i Sony RX100 M3 (Ł. Wawrzyszko), Canon 1100D + Sigma 150-500 mm (P. Kłak)

Dokładną pogodę w tym dniu przedstawia tabela z danymi pomiarowymi

Warunki pogodowe w Warszawie 2 czerwca 2023 (stacja Warszawa Okęcie, czas UTC, źródło: ogimet.com).

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
Paweł W.
Paweł W.
9 miesięcy temu

Przy czym wspomniany maszt Przysucha był kiedyś na DO fotografowany z PKiN.
Imponujące to wszystko. Miasta 50-60 km dalej kojarzą się raczej z widokiem z gór. Z zabytków przy innym świetle może by wyszły wieże romańskiej bazyliki w Czerwińsku.

Jan K.
Jan K.
9 miesięcy temu

Super zdjęcia.
W Wyszkowie powinny być jeszcze widoczne inne charakterystyczne obiekty:
– wieże innych kościołów – https://goo.gl/maps/UZyRVcfQMPZtYFkv7
https://goo.gl/maps/Kn5DvSdwr6Yjk7Mu6
– wieża przekaźnikowa – https://goo.gl/maps/4sysGTPCB2CWsxj78
Z drugiej strony – ciekawy live widok z komina PEC na Warszawę – http://www.fuz.pl/kamera.
Pozdrawiam