Co widać z Lubelszczyzny?

Aktualny wykaz najdalszych obserwacji z Wyżyny Lubelskiej i Roztocza znajduje się na stronie „Lubelskie najdalsze obserwacje”.

Najdalsze widoki rozciągają się na południowym skraju Wyżyny Lubelskiej i Roztocza, sąsiadującym z niżej położoną i bardziej płaską Kotliną Sandomierską. Takie ukształtowanie terenu sprawia, że nie ma wyższych wzniesień mogących zasłaniać widok na szczyty Karpat – Tatr i Karpat Wschodnich z Bieszczadami.

 

Tatry

Skąd widać Tatry z największej odległości w Polsce? Okazuje się, że właśnie z Lubelszczyzny. Szczyty Tatr Wysokich można dostrzec ze Wzniesień Urzędowskich na południe od Kraśnika, w okolicach miejscowości Salomin, Józefów, Łychów Gościeradowski, Karkówka, Potok Wielki czy Polichna na pograniczu województw lubelskiego i podkarpackiego. Z jeszcze większego dystansu zobaczymy Tatry z Roztocza – obecny rekord to Lodowa Kopa widziana z 241,1 km z Godziszowa na Roztoczu Zachodnim. Możliwa jest widoczność pomiędzy szczytami słowackich Tatr Wysokich a masztem RTCN w Bożym Darze z odległości ok. 270 km – ze względu na wymagane do tego rzadko występujące warunki widzialnościowo-refrakcyjne oraz niedostępność obiektu wykonanie takiej obserwacji byłoby bardzo trudne. Łatwiej zrobić to w drugą stronę i taka obserwacja została wykonana z Łomnicy (266 km).

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wpisy ze zdjęciami Tatr

Karpaty Wschodnie

Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie i ukraińskie pasma Beskidów Brzeżnych widać z południowo-zachodniego obrzeża Roztocza Środkowego i Wschodniego – m.in. z okolic miejscowości Łuszczacz, Susiec, Huta Różaniecka, Łówcza i Nowiny Horynieckie. Maksymalna odległość sięga ok. 160 km. Bliżej rozciągają się pasma Pogórza Karpackiego, widoczne w odległości kilkudziesięciu kilometrów.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wpisy ze zdjęciami Karpat Wschodnich

 

Góry Świętokrzyskie

Najniższe polskie góry z racji swojej wysokości nie są widoczne z aż tak dużych dystansów, jednak z wielu miejsc widać je z kilkudziesięciu kilometrów. Obszar widoczności ciągnie się od Roztocza Zachodniego w okolicach Janowa Lubelskiego, przez okolice Kraśnika, Opola Lubelskiego i Poniatowej, po Kazimierz Dolny, Janowiec i Parchatkę. Maksymalne odległości przekraczają 90 km (93 km do Łysicy z Parchatki), niewykluczona jest widoczność z ponad 100 km na Roztoczu. Wieżę radiowo-telewizyjną na Łysej Górze można dostrzec z Roztocza, w tym ze wzgórza Kopyczyzna k. Frampola z odległości ok. 117 km.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wpisy ze zdjęciami Gór Świętokrzyskich

Obiekty industrialne

Tereny z widocznością gór stanowią bardzo niewielki fragment ziemi lubelskiej. Poza nimi możemy liczyć na obserwacje wysokich obiektów utworzonych przez człowieka, takich jak kominy, maszty, elektrownie wiatrowe czy budynki. Ze względu na mniejsze rozmiary w porównaniu z górami, zasięg ich widoczności w tym regionie nie przekracza kilkudziesięciu kilometrów (z wyjątkiem pojedynczych obiektów umiejscowionych w górach, widocznych np. z Roztocza). Na stronie „Najwyższe obiekty” znajduje się lista tego typu obiektów, które można zaobserwować z okolic Lubelszczyzny. Najwyższe przekraczają wysokość 300 m i są widoczne z ok. 70 km. Warto tutaj wspomnieć o widokach poza granicę Polski – na przykład z okolic Chłopiatyna na Grzędzie Sokalskiej widoczne są zabudowania Lwowa, a z południowo-wschodnich krańców Roztocza Środkowego można dostrzec najwyższy lwowski obiekt, jakim jest wieża nadajnika na Wysokim Zamku. W pobliżu Stoczka Łukowskiego prawdopodobnie widoczny jest najwyższy wieżowiec w Warszawie – Varso Tower.

 

Wzniesienia Roztocza i Wyżyny Lubelskiej

Ukształtowanie terenu, a zwłaszcza długie proste doliny rzek położone pomiędzy pasmami wzgórz powodują, że stosunkowo niskie wzniesienia są widoczne ze sporej odległości. Przykładowo Roztocze można zobaczyć ze wzgórz w miejscowości Krynica pomiędzy Krasnymstawem a Rejowcem z odległości ponad 50 km, a to dzięki dolinie Wieprza, wzdłuż której układa się linia obserwacji (zob. Roztocze z Krynicy).

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze