Wykaz najdalszych udokumentowanych fotograficznie obserwacji obiektów naziemnych z terenu Polski – dalekie obserwacje na odległość co najmniej 200 kilometrów (stan na 12.01.2023).
Obecnie najdalszym obiektem sfotografowanym z Polski są austriackie Alpy widziane ze Śnieżnika w Sudetach, z odległości 292,5 km.
Z nieco mniejszego dystansu (258 km) obserwowano Rumunię – szczyt Vlădeasa z Tarnicy w Bieszczadach czy czeską Szumawę z Karkonoszy (243 km).
Kolejne miejsca zajmują czeskie Sudety (Wysoki Jesionik) widziane z Tatr oraz Tatry z Roztocza, Wyżyny Lubelskiej i Góry Kamieńskiej na Nizinie Mazowieckiej, przeplatane kilkoma innymi obserwacjami. I tak na Rysach udokumentowany został widok na Ukrainę (Stoj 235 km), a z bieszczadzkiej Tarnicy dostrzeżono oddalony o ponad 225 km najwyższy szczyt Niżnych Tatr – Dziumbier.
Następnie mamy liczne obserwacje Tatr z Gór Świętokrzyskich i sąsiednich terenów – Tatry były widziane też m.in. z Bramy Opatowskiej w Sandomierzu czy pobliskich Gór Pieprzowych. W podobnym zakresie odległości znajdziemy też kilka innych miejsc – Tatry były widoczne m.in. z Góry Chełmo w woj. łódzkim, z Gór Opawskich w Sudetach i Góry Świętej Anny, a ukraińskiego Stoja obserwowano z Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Na uwagę zasługuje najdalsza obserwacja Beskidów Zachodnich z Polski – Skrzyczne z Kalenicy (206,5 km) oraz najdalszy widok na Sudety spoza Tatr – Wysoki Jesionik z Kamiennika w Beskidzie Wyspowym (ok. 205,5 km). Listę zamyka widok ze Śnieżki na szczyt Kleiner Fichtelberg w niemieckich Rudawach.
Przedstawione obserwacje dotyczą obiektów znajdujących się na powierzchni Ziemi – naturalnych (np. góry) bądź zbudowanych przez człowieka i zostały wykonane również z powierzchni Ziemi lub obiektów z nią związanych.
Autorzy opracowania: Łukasz Wawrzyszko, Paweł Kłak