Tatry z Godziszowa na Roztoczu [241 km]

Miejsce obserwacji: Godziszów Pierwszy (Roztocze Zachodnie) – 50,773722°N, 22,488722°E, 311 m n.p.m.
woj. lubelskie, powiat janowski, gmina Godziszów
Maksymalna odległość: 241,1 km – Lodowa Kopa (WGS 84)
Data: 30.01.2024
Autor: Paweł Kłak
Sprzęt fotograficzny: Canon 6D + Sigma 150-500 mm oraz Canon 1300D mod. + obiektyw 75-300 mm + filtr IR 720 nm

Tatry zostały sfotografowane z tego miejsca po raz pierwszy i jest to rekord odległości obserwacji Tatr z terenu Polski. Więcej zdjęć oraz dokładny opis znajduje się na stronie autora dalekiewidoki.pl.
Trudność tej obserwacji wynika przede wszystkim z wymaganej refrakcji atmosferycznej – światło musi załamać się w powietrzu silniej niż zwykle, żeby ominąć przeszkody terenowe. Ze względu na krzywiznę Ziemi każdy dodatkowy kilometr sprawia, że Tatry coraz bardziej chowają się za horyzontem, dlatego potrzebna jest coraz większa refrakcja światła. Dlatego nie będzie łatwo pobić ten rekord.
Na fotografiach w podczerwieni było widać Tatry, zanim pokazały się w świetle widzialnym (fot. Paweł Kłak).
Tatry z Godziszowa na Roztoczu - fot. Paweł Kłak
Tatry z Godziszowa w świetle widzialnym. Były widoczne przez chwilę około 40 minut po zachodzie słońca (fot. Paweł Kłak).
Tatry z Godziszowa na Roztoczu - fot. Paweł Kłak
Zbliżenie na Tatry z opisem widocznych szczytów (fot. Paweł Kłak)
Tatry z Godziszowa na Roztoczu w podczerwieni (fot. Paweł Kłak)
Tatry widziane w podczerwieni (fot. Paweł Kłak). W tej technice widzialność jest w mniejszym stopniu ograniczona przez zanieczyszczenia powietrza, lecz jest to zakres niewidoczny dla człowieka bez sprzętu.
Zgodnie z pomiarami i obliczeniami przedstawionymi na dalekiewidoki.pl średni współczynnik refrakcji na linii Godziszów – Lodowy Szczyt wyniósł ok. 0,235, zaś minimalny, przy którym szczyt ten zaczyna być widoczny, to 0,22. Standardowo wynosi on ok. 0,13 – 0,14. Było to możliwe dzięki radiacyjnej inwersji temperatury – o zmierzchu grunt ochładza się, a przygruntowa warstwa powietrza osiąga niższą temperaturę niż powietrze położone powyżej. Ze wzrostem wysokości gęstość powietrza zmniejszała się szybciej, dlatego światło ulegało w tej warstwie silniejszemu załamaniu.

Fragment mapy widoczności Tatr dla różnych współczynników refrakcji.

Punkt widokowy w Godziszowie jest zaznaczony na powyższej mapie kolorem zielonym, a to oznacza, że Tatry powinny być widoczne przy współczynniku refrakcji 0,2. Model terenu wykorzystany w tej mapie nie uwzględnia jednak lasów występujących na linii widzenia, które dodatkowo zasłaniają widok.

 
Poniżej znajduje się film zrobiony telefonem w trakcie obserwacji.

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
AdamK
4 miesięcy temu

Podczerwień zrobiła robotę. Świetna sprawa.