Widok z zamku w Chęcinach – Tatry, Babia Góra i nie tylko [185 km]

Na zdjęciach widać: Tatry, Beskidy z Babią Górą, Wyżynę Częstochowską, górę Chełmo, Pasmo Przedborsko-Małogoskie, Góry Świętokrzyskie
Miejsce obserwacji: wieża zamku w Chęcinach (Góry Świętokrzyskie) – 50,797286°N, 20,460979°E
Odległość:
– Tatry max. 185,5 km
– Babia Góra 151,4 km
– Zamek Ogrodzieniec 74,7 km, Góra Zborów 70,2 km
– góra Chełmo 58,1 km
– Szczytniak 49,3 km
– Pasmo Przedborsko-Małogoskie max. 45 km
Data: 10.05.2021
Autor: Łukasz Wawrzyszko
Aparat: Canon 77D + Tamron 100-400 mm, Panasonic FZ1000

Tatry i Beskidy można zobaczyć z ziemi świętokrzyskiej najczęściej o zmierzchu, czasem rano, natomiast najtrudniej zaobserwować je w środku dnia ze względu na widok pod słońce. Tak prezentują się z wieży zamku w Chęcinach, widziane w godzinach popołudniowych. Oprócz Tatr oddalonych o ok. 180 km widoczne są pasma Beskidów – Gorce, Beskid Wyspowy, a także Babia Góra. Bliżej widoczne są wzgórza Jury Krakowsko-Częstochowskiej, wśród których znajduje się Zamek Ogrodzieniec (74,7 km). Co ciekawe, zamek w Chęcinach widać z wieży zamku w Smoleniu, ale z Chęcin smoleński zamek nie był widoczny – najprawdopodobniej zlewa się on z pobliskim wzgórzem. Widoczna jest też góra Chełmo, będąca na chwilę obecną (2022 r.) jedynym miejscem w województwie łódzkim, z którego sfotografowano Tatry. Obok rozciąga się Pasmo Przedborsko-Małogoskie, ponad którymi dostrzec można obłoki kondensacyjne unoszące się nad Elektrownią Bełchatów, oddaloną o 95 km. Jest to specyficzny rodzaj chmur utworzony przez parę wodną wydobywającą się z kominów. Sama elektrownia jest niestety zasłonięta przez przedborskie wzgórza.

 

Tatry
Panorama Tatr z oznaczeniami szczytów – link do pobrania

 

Babia Góra
Góra Chełmo i Pasmo Przedborsko-Małogoskie. Po prawej widoczne są obłoki kondensacyjne nad Elektrownią Bełchatów, oddaloną o 95 km.
Łysogóry i Pasmo Jeleniowskie w Górach Świętokrzyskich

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze