Wieża RTCN Święty Krzyż z Wilkołaza [95 km]

Na zdjęciach widać: wieżę Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Święty Krzyż (Góry Świętokrzyskie)
Miejsce obserwacji: Wilkołaz Pierwszy – 51,015775°N, 22,382811°E
gmina Wilkołaz, powiat kraśnicki, woj. lubelskie
Odległość: 95,1 km
Data: 12.10.2022
Autor: Łukasz Wawrzyszko
Aparat: Canon 77D + Tamron 150–600 mm G2

Tereny położone na południe i zachód od Kraśnika obfitują w miejsca z widokiem na Góry Świętokrzyskie, jednak oddalając się na północ, natrafiamy na liczne wzgórza zasłaniające panoramę. Poszukując potencjalnych miejsc bliżej Lublina, symulacja widoczności wskazała kilka miejsc, jednak z większości z nich linia widzenia natrafia na pobliskie lasy. Największe nadzieje budziło wzgórze na północny wschód od Wilkołaza, skąd ponad widocznymi na horyzoncie drzewami powinna wystawać wieża nadajnika na szczycie Łysej Góry. Najlepszy czas do sprawdzenia tych teoretycznych rozważań jest wczesną jesienią lub późną zimą – wtedy zachodzące słońce jest widoczne w tym kierunku, poprawiając widzialność. Na miejscu okazało się, że wspomniane drzewa mają nieregularną wysokość i jest między nimi bardzo wąska przerwa, w której mieści się wieża.

Niestety, pomimo tego nie udało się dostrzec szczytu Łysej Góry. Z analizy zdjęcia tej góry z zamku w Janowcu wynika, że las na wierzchołku znajduje się na wysokości ok. 90 m poniżej szczytu grubszej, żelbetowej części wieży, która wznosi się 126,5 m powyżej terenu położonego na 592 m n.p.m. – las powinien więc osiągać ok. 629 m n.p.m. Numeryczny model pokrycia terenu z Geoportalu podaje wysokość najwyższych drzew ok. 624 m n.p.m., lecz może nie uwzględniać pojedynczych drzew wystających punktowo nieco wyżej. Na zdjęciu zrobionym po zachodzie słońca widać, że wieża jakby lekko urosła w porównaniu z widokiem przed zachodem – jest to efekt działania przygruntowej refrakcji atmosferycznej w wyniku ochładzania się powietrza. Dolne światło znajduje się ok. 40-45 pikseli powyżej drzewa zasłaniającego fragment dolnej części wieży, które jest usytuowane ok. 35 m powyżej najwyższych drzew – oznacza to, że prawdopodobnie zabrakło ok. 10 m do widoczności lasu. Jest więc bardzo możliwe, że przy nieco większej refrakcji (np. w niższej temperaturze) i odpowiedniej przejrzystości powietrza byłoby widać las na szczycie Łysej Góry. Średni współczynnik refrakcji musiałby wynieść ok. 0,21-0,24 – trudno jest wyznaczyć konkretną wartość, gdyż na widocznym poniżej wieży polu wydaje się znajdować uprawa wysokich roślin (kukurydza?) o bliżej nieokreślonej wysokości.

O zmierzchu zaczęły być widoczne światła na wieży

Porównanie zdjęć zrobionych o zmierzchu w odstępie 8 minut jest ciekawym przykładem na niejednorodne działanie refrakcji atmosferycznej przy gruncie – dolne światło wieży uległo podniesieniu, natomiast górne jest widoczne nieco niżej.

 

Ponadto z sąsiedniego pola w przeciwnym kierunku widać maszt RTCN Piaski oddalony o 36,3 km.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
h300.pl
1 rok temu

Bardzo ciekawe spostrzeżenie i porównanie w wysokości świateł!

bobod
bobod
11 miesięcy temu

A czy nie dałoby się zaobserwować maszt na w. Krzyżu z okolic Miłocina (obserwacja 100km+) ?

bobod
bobod
11 miesięcy temu

Obejrzałem okolice Miłocina na mapach google i faktycznie teren mocno poprzecinany sadami, lasami i gospodarstwami, iluzoryczne szanse na zobaczenie czegokolwiek. Tu w Wilkowie jest dobre 2km do linii drzew które wyrastają z terenu 25-30m poniżej obserwatora a i tak potrzeba było luki między drzewami żeby wykonać obserwację – to mi uświadomiło skalę trudności w znalezieniu odpowiedniego miejsca.