Symulacje

Jak znaleźć miejsca z odległymi widokami i sprawdzić, co można z nich zobaczyć? Przeważnie sprawdza się zasada „im wyżej, tym lepiej”, ale rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana. Za sprawą krzywizny Ziemi zasięg widoczności zwiększa się z wysokością nad otaczającym terenem – z wysokich wzniesień zazwyczaj widać więcej niż na równinie czy w dolinie. Kluczowy wpływ na to, co zobaczymy, ma jednak ukształtowanie terenu na całej linii obserwacji – mogą na niej znajdować się wzniesienia zasłaniające interesujący nas obiekt. Trudno byłoby za każdym razem skrupulatnie analizować mapy na tak dużych obszarach, uwzględniając w dodatku zakrzywienie naszej planety i dokonywać bardzo żmudnych obliczeń. Z pomocą przychodzą programy wykonujące symulacje panoram dla dowolnego miejsca na Ziemi na podstawie cyfrowego modelu terenu. Ich ograniczeniem jest brak uwzględnienia lasów i innych obiektów wznoszących się ponad powierzchnię Ziemi, mogących zasłaniać widok, mogą również występować niewielkie błędy modelu terenu. Oto najważniejsze z nich.

 

Heywhatsthat

https://www.heywhatsthat.com/

Narzędzie online do wyznaczania obszaru, z którego jest widoczny dany punkt. Po wybraniu punktu (można również podać wysokość n.p.m. lub nad ziemią) zaznacza na mapie obszary, z których jest on teoretycznie widoczny w standardowych warunkach. Jest też możliwość wyznaczenia profilu terenu wzdłuż linii obserwacji z naniesioną linią przebiegu światła, z opcją uwzględnienia dowolnej refrakcji atmosferycznej. Dzięki temu można sprawdzić, czy np. lasy nie będą zasłaniać widoku.
Gorzej radzi sobie na bardzo dużych dystansach (ponad 400 km) – nie zaznacza wielu miejsc, z których widok jest możliwy w standardowych warunkach.

Opis wykorzystania programu

 

Generator panoram Ulricha Deuschle

https://www.udeuschle.de/panoramas/makepanoramas_en.htm

Program online tworzący zarys panoramy widokowej z dowolnego punktu. Daje największe możliwości ustawienia parametrów symulacji – m.in. jej wielkość, dzięki czemu można ją nałożyć na zdjęcie, jest również opcja symulacji zwiększonej refrakcji atmosferycznej. Najważniejszą zaletą jest jednak możliwość wskazania lokalizacji punktu widocznego na panoramie – po kliknięciu w dany punkt otwiera się mapa z zaznaczonym miejscem. W ten sposób można zidentyfikować obiekty, których nie ma w bazie danych programu, w tym budynki i obiekty industrialne.

Opis tworzenia symulacji

Identyfikacja obiektów na zdjęciu z nakładaniem symulacji panoramy

symulacje Tatr udeuschle

 

Kashmir 3D

https://www.kashmir3d.com/index-e.html

Stary japoński program służący właściwie do tego samego, co opisany powyżej, ale w wersji instalowanej na komputerze. Ma jednak istotną przewagę w symulowaniu panoram Tatr – można do niego wgrać dokładniejszy model terenu SRTM 1, który znacznie lepiej oddaje kształt i wysokość ostrych szczytów. Jego wadą jest dość toporna obsługa.

Konfiguracja programu i opis tworzenia panoramy

Link do pobrania danych modelu terenu w zakresie 49°–50°N i 19°–23°E, zawierających model SRTM 1 dla Tatr

Plik z nazwami szczytów

 

Peakfinder

https://www.peakfinder.org/

Proste narzędzie online do generowania panoramy. Ze względu na jego łatwą i szybką obsługę nadaje się do wykorzystania w terenie. Ma ciekawą opcję prezentacji położenia Słońca i Księżyca dla dowolnego dnia i godziny – pozwala ona na zaplanowanie obserwacji ich wschodu lub zachodu za jakimś obiektem.

 

Planit Pro

Aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której można m.in. wyznaczyć dni, w które Słońce lub Księżyc są widoczne za określonym punktem.Jeśli chcemy obserwować obiekty industrialne, najbardziej przydatny jest Heywhatsthat, którym wyznaczymy obszary ich widoczności. Tego typu obiekty nie są widoczne na symulacjach panoram w programach U. Deuschle, Kashmir i Peakfinder – nie uwzględniają ich modele terenu.

Wysokie maszty, wiatraki i kominy z ich wysokością na terenie Polski można znaleźć na mapie przeszkód lotniczych http://caa-pl.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=252d2be2e6104adcb9be8201660a05b3

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
zabaPL
zabaPL
9 miesięcy temu

Czy jest strona ktora symuluje tez obiekty jako budynki, i maszty?