Witam na stronie poświęconej szczególnemu rodzajowi obserwacji i fotografii krajobrazu – dalekim obserwacjom. Podziwiając panoramy z różnych punktów widokowych często nie zdajemy sobie sprawy, co można dostrzec daleko na horyzoncie. Horyzont kryje wiele interesujących tajemnic – przykładowo z Gór Świętokrzyskich widać światła Warszawy, z Wyżyny Lubelskiej czy okolic Bełchatowa widoczne są Tatry, z Bieszczadów – góry w Rumunii, a z Sudetów austriackie Alpy oddalone prawie o 300 km. Publikowane tu zdjęcia przedstawiają widziane z daleka formy ukształtowania terenu i obiekty związane z Ziemią, obserwowane z powierzchni Ziemi lub obiektów budowlanych wznoszących się nad poziomem terenu. Minimalna odległość dalekiej obserwacji jest kwestią umowną, trudną do określenia. Obserwowane obiekty mogą mieć bardzo różne rozmiary – od pojedynczego budynku do potężnych górskich szczytów, co przekłada się na możliwość ich zobaczenia z dystansu. Duże znaczenie ma również ukształtowanie terenu na linii obserwacji. Na Dalekich Horyzontach przyjęta została minimalna odległość 30 km dla najmniejszych obiektów (budynki, małe obiekty industrialne), natomiast dla większych wymagania wzrastają wraz z zasięgiem ich widoczności.
Odległości w postach publikowanych od lutego 2024 r. zostały zmierzone zgodnie z elipsoidalnym modelem Ziemi WGS 84. W starszych materiałach – jeśli nie napisano inaczej – są podane według kulistego modelu Ziemi Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI.
Uprzedzając ewentualne komentarze zwolenników różnych dziwnych kształtów naszej planety – wszystkie zamieszczane tu obserwacje są geometrycznie możliwe przy założeniu kulistego kształtu Ziemi o promieniu 6371 km i obecności refrakcji atmosferycznej, czyli ugięcia światła będącego normalnym zjawiskiem wynikającym ze zmienności gęstości powietrza z wysokością n.p.m. Jest to możliwe do matematycznego udowodnienia.
Łukasz Wawrzyszko
Dalekie Horyzonty w mediach
Wirtualna Polska
- Niezwykłe ujęcie z Warszawy. To prawdziwy rekord (10.08.2023)
- Zrobił niewiarygodne zdjęcie z Polski. Teraz przebił samego siebie (05.06.2023)
TVN
Wieżowce.pl
- Varso Tower. Co widać ze szczytu wieżowca? (10.08.2023)
Dziennik Wschodni
- Lubelszczyznę widać z ponad stu kilometrów. Od nas spojrzeć można znacznie dalej (12.02.2023)
- Sięgnąć za horyzont. Dalekie obserwacje z Lubelszczyzny (18.04.2022)
Kurier Lubelski
- Tatry widziane z woj. lubelskiego. Padł rekord odległości obserwacji gór (23.02.2024)
- Rekordowa widoczność. Z Lubelszczyzny można gołym okiem zobaczyć Góry Świętokrzyskie (31.03.2023)
- Z Lubelszczyzny można dostrzec nawet Tatry. Zobacz najdalsze obserwacje z województwa lubelskiego (3.03.2023)
- Tatry z terenu Wyżyny Lubelskiej już trudniej zobaczyć (10.04.2022)
naszemiasto.pl
eska.pl
- Tatry widziane z okolic Kielc! Można je zaobserwować także z Sandomierza (27.02.2024)
- Historyczna obserwacja Tatr z Rzeczycy Księżej. Ich szczyty widać z odległości ponad 235 km! (17.02.2024)
- Z Lubelszczyzny widać światło z wieży na Świętym Krzyżu. To najdalsza obserwacja Gór Świętokrzyskich, jaką wykonano z nizin! (27.03.2023)
- Niesamowity widok! Zobaczcie zdjęcie Tatr widzianych z powiatu kraśnickiego (22.11.2022)
Telewizja Master Łuków
- TATRY WIDZIANE Z LUBELSZCZYZNY! (10.11.2021)
toteraz.pl