Miejsce obserwacji: wieża widokowa na Górze Krzemyczej w Bożej Woli – 51,0071022°N, 19,949271°E
woj. świętokrzyskie, powiat włoszczowski, gmina Kluczewsko Maksymalna odległość: Kończysta 206,1 km, Gerlach 205,4 km (WGS 84)
Góra Krzemycza (332 m n.p.m.) to wzniesienie w Paśmie Przedborsko-Małogoskim, będącym naturalnym przedłużeniem Gór Świętokrzyskich ku zachodowi. W okolicy obserwowano już Tatry z odległości powyżej 200 km z góry Chełmo i pobliskiego Krzemyka, jednak inne potencjalne miejsca, w tym Góra Krzemycza, były pozbawione widoków ze względu na lasy. Zmieniło się to wraz z wybudowaniem w 2024 r. wieży widokowej, wznoszącej się powyżej drzew, na wysokość 23 m. Teoretyczny zasięg widoczności przedstawia poniższa mapa. W optymalnych warunkach można z niej zobaczyć między innymi Tatry, Babią Górę, Góry Świętokrzyskie, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską (w tym np. wieżę na Jasnej Górze w Częstochowie), Górę Kamieńską, a także obiekty industrialne – kominy w Łodzi, Kielcach czy Elektrownię Bełchatów.
Data: 18.10.2024 Autorzy: Łukasz Wawrzyszko, Paweł Kłak Sprzęt fotograficzny: Canon 6D + Tamron 150-600 mm G2, Canon 1300D + Sigma 70-300 mm z filtrem IR
Prawdopodobnie po raz pierwszy udało się sfotografować Tatry 18 października 2024 r. Warunki były dość dalekie od ideału – jak to często bywa podczas wyżowej pogody, zapylenie powietrza było wyraźnie widoczne. Skoro jednak tego i poprzedniego dnia Tatry były widziane z podobnej odległości z Gór Świętokrzyskich, to szanse były duże. I rzeczywiście – krótko po zachodzie słońca na zdjęciach pojawiły się zarysy tatrzańskich szczytów, choć ze względu na owe pyły i wiatr wymuszający zwiększenie czułości matrycy trudno doszukiwać się walorów estetycznych fotografii.
Data: 01.11.2024 Autor: Michał Nowakowski Sprzęt fotograficzny: Sony A6300 + Tamron 150-500 mm f/5-6.7
1 listopada 2024 przejrzystość powietrza była o wiele lepsza, Tatry były obserwowane z licznych miejsc oddalonych o ponad 200 km. Na Górę Krzemyczą udał się Michał Nowakowski i uchwycił z niej również te szczyty, które poprzednio nie były widoczne na fotografiach w świetle widzialnym, w tym m.in. Kończystą odległą o 206,1 km.
Bardzo ciekawe zdjęcia. Góry uwielbiam, więc miło na nie spojrzec nawet w ten sposób.
wpDiscuz
Zarządzaj zgodami plików cookie
Na stronie wykorzystujemy pliki cookies w celu jej prawidłowego działania. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje. Szczegółowe informacje znajdziesz w Polityce prywatności.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Gratulacje. To prawie łódzkie!
Dziękuję, a z łódzkiego też widać Tatry – np. z góry Chełmo.
A może z komina EC Łódź widać Tatry ?
Nie widać
Bardzo ciekawe zdjęcia. Góry uwielbiam, więc miło na nie spojrzec nawet w ten sposób.