Wyszków z Warszawy, czyli telefon vs. aparat [51 km]

Możliwości fotograficzne współczesnych telefonów, wyposażonych w obiektywy z dużym zbliżeniem optycznym, pozwalają na uwidocznienie kształtu większych budynków oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów. Czy takim telefonem można zrobić lepsze zdjęcie dalekich obiektów niż lustrzanką z długim teleobiektywem? Okazuje się, że tak.
Potężny obiektyw podłączony do aparatu fotograficznego o dużej matrycy bez wątpienia może pokonać jakością dowolny smartfon, ale do wykorzystania jego możliwości niezbędne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Jeśli nagrzane (lub generalnie niejednorodne termicznie) powietrze rozmyje obraz, to żaden sprzęt nie pomoże uzyskać idealnej ostrości. Wystarczy więc zrobić takie same zdjęcia telefonem w optymalnych warunkach i aparatem w gorszych, żeby lepszy efekt uzyskać z telefonu.

Poniżej przedstawiam przykłady fotografii Wyszkowa z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, z odległości ok. 50 km.

14 kwietnia 2024 r., pomimo zamglenia, degradacja obrazu przez powietrze była minimalna. Tak przedstawia się Wyszków sfotografowany lustrzanką APSC z teleobiektywem o ogniskowej 600 mm.

Wyszków widziany z Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie
Widok na Wyszków 14.04.2024. Dzięki dobrym warunkom atmosferycznym widoczne są szczegóły kominów i wież kościoła. Fotografię wykonano aparatem Canon 77D z obiektywem o ogniskowej 600 mm (Tamron 150-600 G2), kadr odpowiada ogniskowej ok. 3200 mm dla matrycy pełnoklatkowej.
Zdjęcie z telefonu Samsung S23 Ultra z 14.04.2024 (ekwiwalent ogniskowej 230 mm + zoom cyfrowy). Ze względu na mniejszą matrycę i ogniskową obiektywu jakość obrazu jest znacznie gorsza. Pomimo tego widoczne są wyszkowskie obiekty, w tym obie wieże kościoła pw. Świętej Rodziny.
Wyszków z PKiN 14.04.2024. Zdjęcie z telefonu Samsung S23 Ultra
Wyszków z PKiN 14.04.2024. Zdjęcie z telefonu Samsung S23 Ultra, zoom 100x, zmniejszone do rozmiarów 1800 x 1350 px, poza tym bez obróbki.

 
11 maja 2024 r. kamery online pokazywały bardzo dobrą przejrzystość powietrza, warszawskie wieżowce wyjątkowo wyraźnie zarysowywały się na horyzoncie na zdjęciach z kamer w Wyszkowie i Modlinie. Mogłoby się wydawać, że warunki są bliskie idealnych.

Porównanie widoku Warszawy z kamery na kominie PEC w Wyszkowie
Porównanie widoku Warszawy z kamery na kominie PEC w Wyszkowie 14.04.2024 i 11.05.2024 (fuz.pl/kamera)

Widok z Pałacu Kultury wyglądał jednak następująco:

Wyszków z PKiN 11.05.2024
Wyszków z PKiN 11.05.2024. Zdjęcie z Canona 77D, ogniskowa obiektywu 600 mm. Widoczne jest znaczne rozmycie obrazu przez powietrze.
Wieże kościoła zlały się w jedną plamę, komin jest widoczny, ale bez szczegółów, a huta wraz z kominem są zniekształcone i słabo dostrzegalne. Obraz jest nieostry z powodu chaotycznego załamywania się światła w powietrzu o niejednorodnej temperaturze. Zdarza się to przeważnie w słoneczne dni, gdy powietrze nagrzewa się od gruntu, jednak trudno dokładnie przewidzieć to zjawisko, m.in. z uwagi na zróżnicowany wpływ wiatru.
Takie warunki spowodowały, że obraz obiektów jest gorszy niż na kwietniowym zdjęciu z telefonu.
Porównanie obrazu kościoła i huty szkła w Wyszkowie
Porównanie obrazu kościoła i huty szkła w Wyszkowie. U góry wycinki zdjęcia z telefonu z 14.04.2024, na dole z aparatu z teleobiektywem z 11.05.2024.
Podsumowując – w dobrych warunkach telefon nie ma żadnych szans w porównaniu z dobrym sprzętem fotograficznym. Pomimo postępu technologii, nie da się oszukać fizyki i zminiaturyzowany aparat nie jest w stanie osiągnąć rozdzielczości porównywalnej z dużym obiektywem rzutującym obraz na dużej matrycy. Przynajmniej dopóki obraz generowany przez telefon jest fotografią, a nie grafiką opartą o fotomontaż (opisywano przypadki wklejania obrazu Księżyca na zdjęciach).
Jeśli jednak widok jest silnie rozmyty przez powietrze, to zdjęcia mogą wyjść gorzej niż zrobione telefonem w optymalnych warunkach.
Przy okazji widać, że kamery online co prawda dobrze pokazują widzialność, ale nie da się na ich podstawie ocenić rozmywania obrazu w dużym powiększeniu.

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
Oskar
Oskar
7 dni temu

Ciekawe porównanie.