Tatry z Góry Janowskiego k. Ogrodzieńca [150 km]

Na zdjęciach widać: Tatry, Beskid Żywiecki
Miejsce obserwacji: Góra Janowskiego (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) – 50,451452°N, 19,554137°E
Odległość:
– Tatry 136,2 – 149,9 km (max. do Sławkowskiego Szczytu)
– Beskid Żywiecki: Pilsko 104,1 km, Babia Góra 97,7 km
Data: 22.11.2022
Autor: Łukasz Wawrzyszko

Około 200 metrów na południowy wschód od Zamku Ogrodzieniec znajduje się szczyt Góry Janowskiego, zwanej też Górą Zamkową – najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższym jego punktem jest skała Czubatka (515 m n.p.m.), z której rozciąga się panorama we wszystkich kierunkach, ale wejście na nią jest bardzo strome. Łatwiej można się dostać na wypłaszczenie w okolicy skały Bigos, położone na wysokości ok. 504 m n.p.m., skąd zostały zrobione poniższe zdjęcia.
Ze skałek w dobrych warunkach rozciąga się panorama Tatr i Beskidów, widoczne są także czeskie Sudety (Wysoki Jesionik) oraz Góry Świętokrzyskie. Tym razem pogoda nie była aż tak łaskawa – na małych wysokościach zalegały mgły i niskie stratusy, a kolejne chmury zbliżały się od strony Czech. Najlepsze warunki były w kierunku Tatr – gołym okiem było widać najwyższe szczyty, które wydawały się unosić w powietrzu, wystając ponad pasem wilgoci. Nieco później, gdy słońce skryło się za chmurami, pokazało się znacznie więcej tatrzańskich wierzchołków i można było dostrzec także Babią Górę oraz Pilsko w Beskidzie Żywieckim.
Najwyższe szczyty Tatr Wysokich wyłaniają się znad warstwy wilgoci
Tatry widziane z Góry Janowskiego
Po zajściu słońca za chmury ukazało się więcej szczytów
Panorama Tatr z oznaczeniami szczytów. Odległość od 136,2 km (Giewont) do 149,9 km (Sławkowski Szczyt). Link do pobrania

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
Paweł W.
Paweł W.
3 miesięcy temu

„oraz prawdopodobnie Góry Świętokrzyskie”. Tu nie ma żadnej wątpliwości, mój pierwszy daleki widok stamtąd to były właśnie Świętokrzyskie i nawet wrzucałem na astropolis. Tyle że obecnie łatwo dostępny punkt widokowy zarósł w tę stronę. Pozostaje widok z czubków skał.

Adi
Adi
1 miesiąc temu
Odpowiedź do  Dalekie Horyzonty

https://synekzeslaska.blogspot.com/2024/01/gora-janowskiego-jura-k-c-pl-gory.html?m=1

Góry Świętokrzyskie z Czubatki czyli najwyższej skały Góry Janowskiego, lipiec 2023