Tatry z Góry Janowskiego k. Ogrodzieńca [150 km]

Na zdjęciach widać: Tatry, Beskid Żywiecki
Miejsce obserwacji: Góra Janowskiego (Wyżyna Krakowsko-Częstochowska) – 50,451452°N, 19,554137°E
Odległość:
– Tatry 136,2 – 149,9 km (max. do Sławkowskiego Szczytu)
– Beskid Żywiecki: Pilsko 104,1 km, Babia Góra 97,7 km
Data: 22.11.2022
Autor: Łukasz Wawrzyszko

Około 200 metrów na południowy wschód od Zamku Ogrodzieniec znajduje się szczyt Góry Janowskiego, zwanej też Górą Zamkową – najwyższe wzniesienie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższym jego punktem jest skała Czubatka (515 m n.p.m.), z której rozciąga się panorama we wszystkich kierunkach, ale wejście na nią jest bardzo strome. Łatwiej można się dostać na wypłaszczenie w okolicy skały Bigos, położone na wysokości ok. 504 m n.p.m., skąd zostały zrobione poniższe zdjęcia.
Ze skałek w dobrych warunkach rozciąga się panorama Tatr i Beskidów, widoczne są także czeskie Sudety (Wysoki Jesionik) oraz prawdopodobnie Góry Świętokrzyskie. Tym razem pogoda nie była aż tak łaskawa – na małych wysokościach zalegały mgły i niskie stratusy, a kolejne chmury zbliżały się od strony Czech. Najlepsze warunki były w kierunku Tatr – gołym okiem było widać najwyższe szczyty, które wydawały się unosić w powietrzu, wystając ponad pasem wilgoci. Nieco później, gdy słońce skryło się za chmurami, pokazało się znacznie więcej tatrzańskich wierzchołków i można było dostrzec także Babią Górę oraz Pilsko w Beskidzie Żywieckim.

Najwyższe szczyty Tatr Wysokich wyłaniają się znad warstwy wilgoci
Tatry widziane z Góry Janowskiego
Po zajściu słońca za chmury ukazało się więcej szczytów
Panorama Tatr z oznaczeniami szczytów. Odległość od 136,2 km (Giewont) do 149,9 km (Sławkowski Szczyt). Link do pobrania

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze
Paweł W.
Paweł W.
27 minut temu

„oraz prawdopodobnie Góry Świętokrzyskie”. Tu nie ma żadnej wątpliwości, mój pierwszy daleki widok stamtąd to były właśnie Świętokrzyskie i nawet wrzucałem na astropolis. Tyle że obecnie łatwo dostępny punkt widokowy zarósł w tę stronę. Pozostaje widok z czubków skał.