Góry Świętokrzyskie widziane z Radomia [58 km]

Na zdjęciach widać: Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich
Miejsce obserwacji: Radom, ul. Malenicka – 51,372847°N, 21,207460°E, widok na klasztor: 51,371882°N, 21,209929°E
Odległość: 58,1 km
Data: 23.09.2022, ok. godz. 18:20–18:40
Autor: Łukasz Wawrzyszko
Aparat: Canon 77D + Tamron 150–600 mm G2

Radom był kilkakrotnie fotografowany z Gór Świętokrzyskich – zarówno z wieży klasztornej na Świętym Krzyżu, jak też z gołoborza pod szczytem Łysej Góry widoczne są wysokie budynki czy kominy (zdjęcia wraz z pełna panoramą Radomia są dostępne na stronie dalekiewidoki.pl). Z pewnością z tych obiektów rozciąga się zatem widok na Łysogóry i być może sąsiednie świętokrzyskie pasma. W Radomiu brakuje jednak ogólnodostępnych punktów widokowych, z których można byłoby podziwiać taką panoramę, zaś widok z niżej położonych miejsc zasłaniają lasy. Należało więc poszukać miejsca, z którego taki widok jest możliwy z poziomu gruntu.
Uważnie analizując zdjęcia z Łysej Góry, po prawej stronie od radomskich osiedli zobaczymy szereg odległych, niewielkich, jasnych punktów, widoczny ponad zachodnią częścią farmy wiatrowej zlokalizowanej w pobliżu Iłży. Ich położenie pasuje na zabudowania południowo-wschodnich peryferii Radomia, a dokładnie Malenice. Potwierdzają to symulacje komputerowe, zgodnie z którymi widoczność Łysej Góry z tej dzielnicy powinna być możliwa z poziomu gruntu – wymagało to jednak praktycznej weryfikacji, czyli obserwacji udokumentowanej poniższymi zdjęciami.
Z ul. Malenickiej można dostrzec szczytowe partie Łysej Góry, a z niektórych miejsc także świętokrzyski klasztor. Ponadto widać turbiny wiatrowe w okolicach Iłży, oddalone o ok. 21-22 km. Niestety, pobliskie lasy przesłaniają pozostałą część Łysogór, w tym Łysicę – prawdopodobnie widać ją tylko z budynków.
Widok na Łysą Górę (58 km), po lewej widoczne są turbiny wiatrowe w okolicach Iłży (ok. 21-22 km)
Z punktu położonego 200 m dalej na południowy wschód widać też świętokrzyski klasztor
Widok ogólny z miejsca obserwacji
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zpobacz wszystkie komentarze