Mapy terenów, z których mogą być widoczne Tatry są dostępne tutaj.
Miejsca z widokiem na Tatry z największych odległości
Powyżej 300 km
- Rumunia – Góry Zachodniorumuńskie (okolice szczytów Vlădeasa, Buteasa, Cârligatele, Poieni) – ok. 332 – 339 km
Krywań ze szczytu Vlădeasa – jest to najdalsza udokumentowana obserwacja Tatr – odległość 339 km
- Rumunia – z grzbietu na północny wschód od szczytu Rotunzilor w górach Gutâi może być widoczny Krywań z odległości ok. 305 km
- Rumunia/Ukraina – możliwa jest widoczność z najwyższego szczytu Gór Zachodniorumuńskich – Curcubăta Mare (358 km do Gerlacha i Łomnicy, 363 km do Krywania), a także ze szczytów Fărcăul, Petros i Pop Iwan Marmaroski w Karpatach Marmaroskich, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej (ok. 330 – 355 km)
- Austria – z alpejskiego szczytu Schneeberg w okolicach Wiednia może być widoczny Baraniec (330 km), nie jest wykluczona jego widoczność z sąsiedniego szczytu Heukuppe (341 km)
- Polska – ze szczytu Ślęży są szanse na obserwację Łomnicy i Lodowego Szczytu w Tatrach (310 – 312 km)
250 – 300 km
- Rumunia – Góry Gutyjskie (Munții Gutâi)
Tatry ze szczytu Pietroasa – maksymalna odległość ok. 293,4 km do Kończystej
- Ukraina – Menczuł w paśmie Połoniny Czerwonej – ok. 272 – 277 km
- Ukraina – teoretycznie z gór w okolicach miasta Chust widać Tatry z ok. 250 – 260 km, ale widok mogą zasłaniać obecne tam lasy
- Ukraina – przy zwiększonej refrakcji możliwa widoczność Tatr np. ze szczytów Topas i Syhłański na Połoninie Czerwonej oraz Strymba i Streminos w Gorganach (do ok. 280 km)
- Węgry – przy zwiększonej refrakcji ze szczytu Kőris-hegy w Lesie Bakońskim może być widoczny Krywań z 266 km i niewykluczone, że także Gerlach (272,5 km)
200 – 250 km
W tym zakresie odległości znajduje się wiele miejsc z widokiem na Tatry. Oto najważniejsze z nich.
Czechy
- Wysoki Jesionik (m.in. Šerák, Keprník, Pradziad, Orlík, Vysoká hole) – maksymalna odległość 249 km (Łomnica z Šeráka)
Tatry z Šeráka
Tatry z Vysokiej holi
Tatry z Orlíka
- Góry Opawskie (m.in. Příčný vrch, Jelení hora, Končina w Czechach oraz Biskupia Kopa i Srebrna Kopa na granicy polsko-czeskiej) – odległości do ok. 224 km (Wielkie Solisko z Jelení hory), Bystra z Biskupiej Kopy 210,5 km
Beskid Śląski i Tatry Zachodnie z Biskupiej Kopy
Ukraina
- Połonina Borżawska (Stoj, Wielki Wierch, Temnatyk), max. 243 km (Krywań z okolic Wielkiego Wierchu)
Tatry ze Stoja 1
Tatry ze Stoja 2
Tatry z Wielkiego Wierchu - Bieszczady Wschodnie, max. 222 km (Krywań z Pikuja)
Tatry z Wielkiego Wierchu
Tatry z Beskidu Wielkiego - pasmo Połoniny Równej, max. ok. 213 km (Krywań z Ostrej Hory)
Widoki z Połoniny Równej
Tatry z Połoniny Równej - wzgórza koło Kosonia (200 – 205 km)
- Teoretycznie widać Tatry z kilku niższych, znacznie zalesionych wzniesień na Zakarpaciu. Na mapach widoczne są dość duże odkryte fragmenty dolnych części stoków wzgórza Kukla koło Berehowego, skąd powinny być widoczne Tatry Wysokie z odległości do 219 km.
Polska – linki do zdjęć znajdują się w tabeli najdalszych obserwacji z Polski
- Roztocze Zachodnie i Wzniesienia Urzędowskie. Przy zwiększonej refrakcji możliwa jest widoczność Tatr z okolic Godziszowa i Wierzchowisk na Roztoczu z ok. 240 km. Z położonych obok Wzniesień Urzędowskich można zobaczyć Tatry z odległości o kilka kilometrów mniejszej – z kilku punktów położonych w okolicach miejscowości Polichna, Potok Wielki, Karkówka czy Łysaków. Przy standardowej refrakcji atmosferycznej Tatry są tu widoczne tylko w okolicach Salomina i Starych Baraków oraz z drogi Salomin-Józefów, z odległości do ok. 230 km.
- Góra Kamieńska – przy zwiększonej refrakcji obserwowane były Tatry z odległości do 232 km
- góra Chełmo w okolicach Radomska, skąd zaobserwowano szczyty oddalone do 212 km
- Góry Świętokrzyskie – Tatry widać z wielu miejsc, najdalszy udokumentowany widok rozciąga się z wieży klasztoru na Świętym Krzyżu i minimalnie bliższy z Huty Szklanej (210 km). Są też pojedyncze miejsca w pobliżu Gór Świętokrzyskich, np. wzgórza w okolicach Dobromierza (z Krzemyka sfotografowano Tatry z 202 km) czy Gliniany Las na Płaskowyżu Suchedniowski (208 km).
- Wyżyna Sandomierska – m.in. Góry Pieprzowe, Brama Opatowska w Sandomierzu czy miejscowość Milczany. Z Bramy Opatowskiej zaobserwowano Krywań z 210 km.
- okolice Góry Świętej Anny (maksymalnie ok. 203-204 km) i Lublińca (200 km)
Polska/Ukraina
- Kińczyk Bukowski w Bieszczadach Zachodnich – 202 km do Wielkiej Koszystej
Tatry z Kińczyka Bukowskiego – max. ok. 199 km (Koszysta nie była widoczna)
Polska/Czechy
- Góry Opawskie – Srebrna Kopa i okolice Biskupiej Kopy (max. 210 km)
Tatry spod Biskupiej Kopy
Tatry ze Srebrnej Kopy
Węgry
- Budapeszt – punkt widokowy Normafa (209,5 km), wieża widokowa Erzsébet-kilátó (209 km), wzgórze Hármashatár-hegy (204 km)
Tatry z Budapesztu (Normafa)
Tatry z Erzsébet-kilátó
Tatry z Hármashatár-hegy - okolice Debreczyna (do 207 km)
- Nagy-Gerecse (205 km)
Poniżej 200 km
Jest bardzo wiele miejsc z widokiem na Tatry z odległości 100-200 km. Spośród nich wymienić można bieszczadzkie połoniny, pogórza w okolicach Rzeszowa, Tarnowa, Jasła i Krosna, Ponidzie, Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Górny Śląsk, a w dolnej części tego zakresu Beskid Śląski i Kraków. Poza granicami Polski są to np. góry wschodniej i zachodniej Słowacji (m.in. Wyhorlat, Góry Slańskie, Jaworniki, Inowiec, Mała Fatra), Beskid Śląsko-Morawski w Czechach i Słowacji, czeski Niski Jesionik, liczne obszary w północnej części Węgier, w tym Matra, Góry Bukowe i Góry Zemplińskie oraz okolice Użhorodu na Ukrainie.