Skąd widać Lublin?

Od południa Lublin jest świetnie widoczny ze wzgórz w okolicach Piotrkowa z ok. 20 km (np. z Góry Piotrkowskiej i Dużej Góry), a także spod masztu w Bożym Darze (ok. 25-30 km). Z tych wzniesień można też zobaczyć wiatraki w okolicach Abramowa i Michowa oddalone o ponad 50 km.

Panorama z Góry Piotrkowskiej
Panorama z Dużej Góry
Panorama z Bożego Daru
Widok na Lublin z Bożego Daru

Najdalszym ogólnodostępnym miejscem z widokiem na lubelskie bloki jest wzgórze w Krynicy k. Krasnegostawu. Spod lasu na Chwałowej Górze (51°04’08,3″N 23°15’02,9″E) można zobaczyć wieżowce Metropolitan Park i Gray Office (54 km), kominy elektrociepłowni na Wrotkowie, Tatarach i w Świdniku, a także wieżę telewizyjną przy ul. Raabego. Z nieco bliżej położonych stoków sąsiedniej Ostrej Góry widoczne są ww. kominy i Gray Office.

lublin-chwalowa
Panorama w kierunku Lublina z Chwałowej Góry k. Krynicy. Fot. Radosław Masłowski
wrotkow-krynica
Komin na Wrotkowie spod Ostrej Góry w Krynicy. Fot. Radosław Masłowski

Kominy na Wrotkowie i Tatarach, a także wieżę radiowo-telewizyjną przy ul. Raabego można zobaczyć ze stoków wzgórza Osowica koło Rejowca – odległość do wieży wynosi 56,2 km i może to być najdalsze miejsce, z którego wieża jest widoczna.

lublin-osowica
Nocny widok z Osowicy k. Rejowca (fot. Krzysztof Panas, Adam Sadlak)

 

W bliższych okolicach miasta jest ono widoczne od strony wschodniej m.in. z Łuszczowa i okolic Mełgwi z odległości kilkunastu kilometrów.

 

Od zachodu zasięg widoczności Lublina jest mniejszy, ale można go zobaczyć np. z Bogucina – z drogi ekspresowej S12/S17 i jej okolic.

Widok na LSM z Bogucina
Widok na LSM z Bogucina

Poniższa mapa przedstawia teoretyczny obszar, z którego widać szczyt komina na Wrotkowie (wysokość 150 m) – miejsca zaznaczone na czerwono. Nie uwzględnia ona jednak lasów zasłaniających widok, dlatego w rzeczywistości teren ten jest dużo mniejszy – nie obejmuje m.in. szczytów Gór Świętokrzyskich (komin może być jednak widoczny z wieży telewizyjnej na Świętym Krzyżu, niewykluczone, że również z wieży kościoła).

sym-wrotkow
Mapa teoretycznej widoczności szczytu komina na Wrotkowie (symulacja z heywhatsthat.com)
wrotkow-zakrzowek
Komin na Wrotkowie z Zakrzówka k. Kraśnika (34 km). Zdjęcie z forum skyscrapercity.com